1️⃣ Piața liberă. În perioada guvenării lui Plahotniuc, acum cca 5 ani, Parlamentul a modificat legea, liberalizând piața gazelor. Astfel, orice firmă care se licențiază în domeniu poate procura gaze și le comercializa pe teritoriul țării, iar MoldovaGaz nu are dreptul să intervină, ci să pună la dispoziție rețelele de transport. Azi, în Moldova sunt peste 20 astfel de companii, care au profitat de liberalizare. Acestea însă nu erau foarte populare până acum deoarece prețul oferite de ele era +/- ca și cel comercializat de MoldovaGaz, la o stabilitate relativă a prețului pe piață.
2️⃣ Devierile, stocurile mari și competiția între firme. Pe parcursul anului 2022, MoldovaGaz a vândut gaz consumatorilor la preț mai mic decât cel real, creându-se mari devieri tarifare de miliarde de lei. Unele voci spun că ar fi și responsabilitatea ANRE, care are o metodologie greoaie de a calcula tariful pentru cetățeni, făcând o medie anuală. În vara 2022, prețul la gaz pe burse a ajuns la $3000 per mia de m3, însă tariful pentru cetățeni a crescut abia în toamnă, creându-se noi datorii.
Neajustarea tarifului la timp în 2022 pentru cetățeni, plus stocurile de gaz făcute pentru perioada de iarnă la prețurile înalte de atunci, au făcut ca această medie anuală plătită de cetățeni să fie foarte diferită de costul la gaz, azi, pe bursă. Spre exemplu, zilele trecute, pe piața spot din Europa, gazul se vindea cu cca 250-300 dolari mia de m3, în comparație cu prețul mediu la gaz procurat de Moldova în ultimele 12 luni, de 800-1000 mia de m3.
3️⃣ Odată ce a apărut o diferență mare între costul gazului procurat toamna / iarna trecută (cumpărat de stat pentru a face rezerve) și prețul de azi, care este cu 70% mai mic, companiile care operează pe piața liberă devin mult mai atractive pentru consumatori - atât firmele, cât și persoanele fizce. Odată liberalizată, piața permite oricărei entități să aleagă cine să-i fie furnizor de gaz, ceea ce s-a și întâmplat. Zeci de companii azi în Moldova ar fi beneficiat de tarif mai mic, pentru că au decis să nu mai achite prețul mediu din ultimele 12 luni, ci doar prețul de azi la bursă, ceea ce conform calculelor ar ajunge la cca 11-14 lei per m3.
4️⃣ Subiectul s-ar putea să explodeze în față din nou guvernării, care se pare că nu și-a făcut temele pentru acasă la capitolul comunicare, deoarece situația creează inechitate pe piață și poate trezi ample nemulțumiri: Unii consumatori achită tarif de 29 lei per m3, iar alții pot alege să plătească gaz la tarif de cca 12 lei per m3.
Paradox: Pentru că piața e liberalizată 😎