Din aceeași ediție
Salarii mai mari și presiune mai mare. Premierul Recean anunță că va propune Parlamentului creșterea salariilor în sectorul public. În primul rând, vor fi afectați miniștrii, salariile cărora ar urma să se dubleze (de la cca 17 mii lei): "Nu vor depăși costul a 6 km de drum. E prioritar, să construim întâi capacitatea de a livra, și apoi să livrăm sute de km de drum"
Recean: Înțeleg că nu e foarte popular acest lucru și vom fi criticați, dar noi trebuie să pregătim țara, să modificăm legislația, unde trecem la altă etapă în relația cu UE. Și pentru asta avem nevoie de resurse competente. Avem probleme în a atrage resurse umane.
E absurd când un ministru are un salariu mai mic ca o persoană care lucrează pe șantier, deși ambele profesii sunt respectabile. Șefii de direcție au salarii mai mici decât chelnerii din cafeaua de vizavi. Noi trebuie să avem talente care pregătesc calitativ legislația pentru armonizarea cu cea a UE.