Tofan: Am plecat din Moldova acum 22 de ani, în căutarea unei vieți mai bune. Nu am fost singur, peste 1 mln de moldoveni am făcut același lucru. Am fost hamal, agent de sortare la poștă, bucătar, am crescut 3 băieți, sper să am și o fată. Dar în tot acest an am păstrat Moldova aproape. În ultimii 30 de ani am văzut cum un popor e mințit de hoți și oportuniști.
De 30 de ani încearcă să ne vândă o poveste falsă de parteneriat cu Moscova. Asta în timp ce piața europeană e de 12 ori mai mare ca a Rusiei. Ca antreprenor am simțit toate piedicile de pe piața rusească, primul embargo din 2006, apoi 2010, apoi 2013. Azi peste 80% din exporturile noastre merg spre UE și le găsiți în toată Europa.
Avem o țară mică și nu avem altă alternativă decât să devenim parte a Europei, așa cum au reușit Irlnda, Slovacia și Estonia, țări mici care trăiesc în prosperittate pentru că au făcut alegerea corectă.
Avem cu ce ne mândri și ce putem oferi lumii. Avem cele mai bune vinuri, prune, cel mai bun pământ, programatori de calibru, suntem o țară de oameni talentați, multilingvi, țara care i-a născut pe Eugen Doga, Grigore Vieru, Ion și Doina Aldea Teodorovici. Suntem țara cu cei mai frumoși părinți și bunici, care ne-au învățat să nu lăsăm lucrul de azi pe mâine. Bunica mea chiar și azi nu pleacă la culcare până nu sparge o căldare de nuci.
Tofan: Îmi doresc o Moldovă unde reușesc cei care muncesc mai mult, nu cei care sunt mai șmecheri, unde un șofer de camion să poată merge liber din Chișinău până în Lisabona, fără umilință în vame. Vreau o Moldovă plină de baterii solare, cu sisteme de irigare, cu pensiuni agricole primitoare, cu afaceri mici de familie și afaceri mari, care să poată spună că THIS is MADE in MOLDOVA.
Discursul integral se anexează.
#MoldovaEuropeană2030