Maia Sandu s-a întâlnit în weekend cu Diaspora moldovenească din SUA, la Chicago, la Convenția Moldo-Americană: „Am fost impresionată de dorința cu care oamenii noștri caută modalități de implicare acasă, fie în business, fie că susțin proiecte în localități sau organizează asemenea evenimente care îi unesc pe cei de acasă cu cei care locuiesc în SUA. Mulți dintre oamenii noștrii ne promovează cultura, tradițiile și buna imagine a Moldovei în Statele Unite și cu această ocazie am acordat câteva distincții”
Moldovenii participanți la eveniment i-au spus Maiei Sandu, printre altele, că așteaptă mai multe oferte de finanțare de la bănci pentru afacerile locale care se descurcă greu, dar și zboruri mai ieftine/multe din Aeroportul Chișinău.