Igor Grosu: „După 30 de ani a devenit foarte clar că aflarea Republicii Moldova în structurile CSI:

nu ne-a ajutat să rezolvăm conflictul transnistrean,

nu ne-a ajutat să scoatem armata rusă de pe teritoriul Republicii Moldova,

nu ne-a ferit de embargouri economice dureroase în cele mai complicate vremuri - embargoul la vin, embargoul la produse agroalimentare;

aflarea în CSI nu ne-a ferit de șantaj energetic în plină iarnă,

aflarea în CSI nu a apărat țările-membre de atacuri militare, război și ocuparea ilegală a teritoriilor suverane.