Consiliul Audiovizualului vs Primul în Moldova: decizia instanței privind anularea amenzii de 7 mii lei. Consiliului Audiovizualului (CA) a anunțat pe 11 mai că a obținut câștig de cauză față de postul de televiziune Primul în Moldova, care a fost sancționat cu 7 000 de lei pentru prezentarea unilaterală și lipsa principalelor puncte de vedere aflate în opoziție în cadrul programului informativ „ȘTIRI” din 13 aprilie 2022, ora 18:00
Consiliul a mai declarat că monitorizarea a arătat că programul informativ a fost difuzat cu omiterea abordării imparțiale și echilibrate a subiectului, fapt ce contribuie la formarea unei opinii eronate a consumatorilor de programe.