Anatolie Țurcan spune că și-a anunțat demisia din funcția de președinte al Adunării Generale a Judecătorilor. Apoi această propunere a fost pusă la vot. Majoritatea prezentă a votat pentru demisia lui Țurcanu.
După acest lucru, secretarul ședinței, Gheorghe Balan, a anunțat că nu mai vrea să exercite funcția în cadrul ședinței: "Dacă s-a ajuns ca atât de ușor ca judecătorii să fie îndoieți, e trist. Eu nu-mi imaginam asta".