„Rusia continuă măsurile ostile”. Reacția ministrului de Externe al R. Moldova la acțiunile diplomatice ale Moscovei
Reacție Oazu Nantoi la interdicția de a călători în Rusia: „În 2019, când am participat la actul de fățărnicie politică și am plecat la Moscova împreună cu delegația din care făcea parte Zinaida Grecianîi, Ion Ceban și Alexandr Slusari, delegația oficială a fost nevoită să aștepte o oră și jumătate pentru că s-a constatat că sunt pe lista neagră a Federației Ruse. Și într-un final, mi s-a permis să intru în Rusia și cu mici nervozități la plecare am ajuns în sfârșit acasă. Pentru mine asta nu este o noutate, Fed. Rusă nu este acel regim care reacționeză adecvat la critici argumentate, sper, din partea mea. Pot să adaug că, în martie 2010, m-am ciocnit cu aceeași situație când am încercat să intru la volan din Ucraina în Transnistria. Prin urmare, nimic nou: este un micro-indice al degradării continue al regimului Putin”, a declarat Oazu Nantoi.