Fostul vicepreședinte al Parlamentului, Alexandr Slusari, un aprig critic al felului în care actuala guvernare gestionează criza energetică, s-a ales cu o funcție în cadrul companiei de stat „Energocom”, responsabilă de achizițile de gaze și energie electrică pentru R. Moldova: membru în Consiliul SA Energocom din partea societății civile