1️⃣ Șaran a făcut o mare eroare că a fugit din sala de judecată (a legitimat tot ce se spunea despre el, cu propriile acțiuni, deși e posibil să nu fie un infractor așa cum ni se spune).

2️⃣ Sunt absolut uimit cum opinia publică a pus verdict acestui caz și l-a executat moral după câteva review-uri citite pe Internet. Unde mai pui că 90% dintre cei care se expun nu au dezvoltat vreo afacere în viața lor, neînțelegând esența problemei, despre care presupun, atenție, presupun - un banal cash gap, ajutat și de unele zvonuri, plus subiecte de presă care a căutat senzaționalul, ce au dus toate la incapacitate de plată, și către furnizori, și către clienți.

3️⃣ Din punctul meu de vedere subiectiv, presa a mediatizat acest caz absolut greșit, din capul locului, care a susținut și mai mult opinia publică de la punctul 2. Șaran a fost în media tratat din start drept infractor, fără ca noi publicul să știm cum acei sute de clienți au rămas fără bani și de ce această afacere nu și-a putut onora comenzile, ce a stat la mijloc, unde sunt acele mijloace financiare, etc. Gata, asta pe nimeni nu interesează - să fie executat, spune mulțimea în loc să se caute o modalitate ca oamenii să-și primească banii înapoi🤦‍♂️

4️⃣ Am și unele dubii referitor la modul cum structurile de ordine și justiție aplică arestul: Nefiind jurist, aici nu mă pot expune în detalii. Dar mi-a atras atenția această opinie a unui fost procuror, care a propus o soluție mult mai bună pentru ca oamenii să-și primească banii, iar bănuitul să răspundă pentru faptele sale. Win-win, cu părere de rău nimeni asta nu vrea.

5️⃣ Conex cu 3: De ce acest caz e așa deosebit că duduie presa și opinia publică de 3 săptămâni. E primul și unicul de acest gen? Ce nu înțeleg eu, ajutați-mă.

Acum dați cu pietre în mine :)

P.S. Nu știu cine e acest om, ce reprezintă, nu l-am cunoscut, nu l-am văzut vreodată.