O nouă gafă a guvernării? Jurnalista Mariana Rață atrage atenția că Guvernul Recean a modificat legea cu privire la accesul la informații, menționând că limitările impuse de stat ar duce la o mare restricție pentru jurnaliști în accesarea informațiilor de interes public: __Ce văd eu în document îmi provoacă mari îngrijorări. R. Moldova nu are probleme cu exces de acces la informații, ci cu refuz abuziv al funcționarilor și demnitarilor de a oferi informații de interes public și acum legea le oferă un scut și mai mare de a se apăra de jurnaliști curioși
🇫🇷 Moldova a procurat un sediu de 7 mln de euro pentru misiunea diplomatică din Paris. Într-un răspuns oficial pentru ZdG, MAEIE susține că noul sediu al Ambasadei R. Moldova în Franța a costat circa șapte milioane de euro (aproape 140 de milioane de lei), iar necesitatea selectării unui imobil a apărut după ce administratorul imobilului, de la care se închiria spațiu pentru sediului ambasadei, „a solicitat eliberarea încăperile închiriate”. MAEIE susține că problemele legate de sediul Ambasadei R. Moldova în Franța au început în 2014, atunci când asociația de locatari a clădirii unde era amplasat sediul ambasadei a dat în judecată instituția. Motivul ar fi fost „zgomotul și incomoditățile” create de numeroși cetățeni moldoveni care veneau la sediu pentru servicii consulare.