Victor Parlicov: Acum pot să vă spun că, pe nedrept sectorul energetic a avut o amprentă informațională negativă, absolut pe nedrept. Lacunele principale erau din domeniul comunicării, și nu pe modul cum s-a gestionat criza. Este adevărat, am avut și eu criticile mele, pe care i le-am spus dlui Spînu, dar modul în care a fost gestionată criza pe teren, în mod real, performanețele obținute și saltul imens din punct de vedere al securității făcut în ultimul an și jumătate sunt incontestabile, dacă ne uităm la factori obiectivi. Iar asta din păcate nu se apreciază la justa valoare de concetățenii noștri.

Anterior, Spînu spunea că a fost ținta unei campanii de denigrare.