În 2021, consumul real al gospodăriilor era de 70% din media UE în Ungaria, în timp ce în România era de 84%. În 2022, România aproape că a ajuns din urmă Ungaria în ceea ce privește PIB-ul pe cap de locuitor. Diferența este de doar 0,3%. Acesta este subiectul unei analize publicate de Péter Ákos Bod pe site-ul Portofolio.hu. Fostul ministru și guvernator al Băncii Naționale a Ungariei la începutul anilor ’90 susține că există mai multe motive pentru recuperarea decalajului de către România. De exemplu, statul român taxează mai puțin, iar situația corupției este mai bună în România, în condițiile în care există competiție.