Din aceeași ediție
Semnătura electronică pe aplicație mobilă. Guvernul a mai făcut un pas spre lansarea MobiSign, dar SIS se mișcă greu și aplicația va fi disponibilă abia peste câteva luni. Asta pentru că, potrivit Agenției de Guvernare electrică mai trebuie parcuși încă 7 pași, printre care:
Aprobarea de către SIS a Cerințelor în domeniul serviciilor de încredere;
Certificarea de către SIS a STISC în calitate de prestator de servicii de încredere
Semnarea acordurilor între STISC și prestatorii de servicii de înregistrare (ASP, MDOC, CTIF, operatorii de telefonie mobile)
Avizarea soluției MobiSign de către SIS