Membrii non-judecători care au trecut evaluarea externă și au fost numiți de Parlament la Consiliul Superior al Magistraturii au organizat azi prima ședință
Cei 4 membri au parcurs agenda, iar la final, Ion Guzun a propus sesizarea inspecției judiciare în legătură cu operațiunea de kompromat pregătită pentru a denigra 2 judecători care au trecut evaluarea. Guzun a declarat că CSM trebuie să se poziționeze în rolul de apărător al judecătorilor și orice tentativă de intimidare a lor, denigrarea reputației profesionale și imixtiunea în viața privată este inacceptabilă.