Rezultatul auditului datoriei Moldovagaz rămâne necunoscut. Companiile străine, contractate de stat, nu și-au primit încă banii din cauza unei "dificultăți procedurale": „Echipa muncește, dar noi am avut o dificultate procedurală internă cu achitarea. Deci, banii s-au alocat în anul bugetar precedent. Până s-a semnat, până s-a epuizat exercițiul bugetar din anul trecut… companiile până acum încă nu au fost plătite, ca să fie clar. Companiile acum lucrează pro bono. (…) Nu-i voluntariat”, a precizat oficialul. El a adăugat că autoritățile moldovenești nu au „dreptul moral” să grăbească companiile