Președinta Maia Sandu a comentat numirea în funcție, de către Parlament, a noilor membri, din rândul non-judecătorilor, ai Consiliului Superior al Magistraturii (CSM). Șefa statului a spus că de astăzi CSM poate lua decizii referitor la activitatea magistraților și instanțelor de judecată, astfel, depășind „blocajul” din sistemul judiciar.
Președintele Parlamentului, Igor Grosu, mesaj către judecători, după votarea a 3 membri la CSM: "Aici nu e vorba de supărare, a noastră sau a judecătorilor. Cei care sunt supărăcioși, să-și schimbe ocupația. Dacă suntem oameni de stat - deputați, judecători, procurori, alte profesii importante, lăsăm supărarea și la rece facem schimbările care trebuie făcute. Trădătorii sunt trădători, mancurții sunt mancurți, ei nu-s oameni de stat - ei așeaptă numai kuliokul. Dar oamenii care țin la sistemul ăsta, și eu știu că sunt oameni de treabă în sistem. Dar ei trebuie să prindă la curaj și nimeni nu o să facă treaba în locul vostru.
Da, trebuie salarii mai mari, dar să vedem și cum trec verificările. A mai fost o poveste prin 2010 când s-au mărit salariile și trebuia să fie bine. S-au mărit salariile, n-a fost bine, dacă era bine nu ajungeam la discuțiile de azi".
Din aceeași ediție