Maia Sandu spune că în fruntea instituțiilor sunt oameni onești, dar corupția de la nivelele inferioare nu a dispărut: "Noi le-am promis oamenilor că în fruntea statului vom aduce oameni onești. Și asta s-a întâmplat. Avem oameni onești în fruntea Guvernului, la ministere, la Parlament. Asta nu înseamnă că s-a eliminat corupția din instituții la toate nivelele. Pentru asta avem nevoie de instituții puternice care să combată corupția"