Rușii, puși să achite pierderile Gazprom, în urma reducerii vânzărilor de gaz în Europa. În Duma de stat a Rusiei a fost propusă ideea de creștere a tarifului la gaz pentru cetățeni, din contul pierderilor înregistrate de Gazprom pe piața UE, cu scopul de a crește consumul intern