LIVE Luni, 22 iunie 2026
Buletin de știri · Moldova & Lume

Redacția

Cele mai importante știri, oră de oră
← Înapoi la știri
🛢

Ministrul Energiei, Victor Parlicov, spune că malul drept al Nistrului nu are nevoie să cumpere gaze de la Gazprom, având în vedere că Energocom dispune de stocuri necesare pentru a asigura securitatea energetică a țării. Astfel, ministrul a recomandat întreprinderii Moldovagaz să achiziționeze gaz de la Energocom. Declarația acestuia vine după ce, după o întrerupere de peste trei luni, malul drept a reluat în luna martie 2023 importul și consumul de gaze de la gigantul rus

21 martie 2023, 11:53 · sursa: tv8.md ↗ Sursă originală
Redacția
Despre Contact Confidențialitate RSS
© 2026 Redacția · Știrile aparțin surselor originale