Ministrul Energiei, Victor Parlicov, spune că malul drept al Nistrului nu are nevoie să cumpere gaze de la Gazprom, având în vedere că Energocom dispune de stocuri necesare pentru a asigura securitatea energetică a țării. Astfel, ministrul a recomandat întreprinderii Moldovagaz să achiziționeze gaz de la Energocom. Declarația acestuia vine după ce, după o întrerupere de peste trei luni, malul drept a reluat în luna martie 2023 importul și consumul de gaze de la gigantul rus