Bivol: Efortul a fost destul de mare, termenii în care s-au întocmit proiectele de legi - relativ repede, verificate de Comisia de la Veneția, care este o conștiință a Europei. Noi avem o situație excepțională și Comisia în acest caz e un arbitru, mai ales când vorbim despre drepturile judecătorilor, procurorilor. Da, durează foarte mult timp, dar așa se fac lucruri corect. Și mulți oameni nu înțeleg. Dar haideți să ne gândim care era alternativa: Să-i dăm pe toți afară? Că așa cere poporul.

20 de judectori de la CSJ și-au dat demisia și deja toți strigă colaps în justiție, că totul e blocat. Dar imaginați-vă să eliberezi din funcție 400 de judecători din funcție. Ce se va întâmpla cu infracționalitatea? Cu dosarele de insolvabilitate, cu multe cauze care au termen scurt de soluționare? Asta e discuție despre populism. Institutul Național de Justiție produce pe an cca 20 de absolvenți pentru funcția de judecotor. Deci, în câți ani vom vedea o față nouă a corpului judecătoresc?