Polonia își construiește cea mai mare forță terestră din Europa ca să contracareze amenințarea Rusiei. Anul acesta, Polonia va cheltui 4% din PIB pe apărare, un procent de două ori mare decât cel cerut de NATO și care va face ca Polonia să fie cel mai mare cheltuitor pe cap de locuitor în domeniul apărării din cadrul alianței. Pentru început, Polonia va cumpăra 1.000 de tancuri K2 din Coreea de Sud și 250 din cele mai noi tancuri Abrams M1A2 din SUA. Acesta vor transforma Polonia în țara europeană cu cele mai multe tancuri, lăsând cu mult în urmă o țară ca Marea Britanie, care are doar 227