Atunci când dețin mulți bani cash, băncile investesc mult în titluri de stat cu scadență mare. Aceasta este considerata una dintre cele mai sigure clase de active. Doar că există o problemă: Banca centrală americană crescut rapid dobânzile în ultimul an, din cauza inflației mari, cauzată de 1) injecțiile de bani din pandemie și de 2) creșterea prețurilor la energie din cauza războiului din Ucraina. Atunci când dobanzile cresc accelerat, deoarece titlurile de stat vechi, care ofera o dobanda de 1% /an, nu mai sunt tentante in comparatie cu cele emise recent, la noile dobanzi, de peste 5%.
În rezultat, valoarea titlurilor de stat vechi scade foarte mult pe pietele secundare.
Asta înseamna că, în funcție de scadența aleasa, băncile trebuie sa aștepte de la 1 an pana la 30 de ani, pentru a reintra in posesia investitiei initiale. Acestea pot vinde titlurile instant, însă doar pe piețe secundare. Și în pierdere. Asta pentru ca nimeni nu va dori să cumpere titlul de stat care ofera un randament anual de doar 1%, cand îl poate cumpara direct de la Trezorerie titluri recent emise, care ii ofera 5%.
Astfel, băncile care au nevoie de lichiditati, sunt nevoite să vândă la un discount de -20%, pentru a-l convinge pe cumpărător să plătească. Asta s-a intamplat si cu SVB.
Pentru ca in cursul zilei de joi s-a instaurat panica printre fondurile de investitii, iar firmele care aveau capital depozitat la SVB și-au retras în bloc banii - 42 de miliarde de dolari într-o zi.
Pentru a dispune de lichiditate, SVB a fost nevoită să vândă în pierdere acele titluri de stat pentru a le da clienților banii care i-au solicitat. $92 de miliarde de dolari erau stocate în aceste titluri de stat, care acum valorează cu 15 miliarde mai puțin. Astfel, banca s-a trezit în doar câteva zile cu minus pe balanță și a intrat în faliment.
Piețele așteaptă decizia autorităților de reglementare, dacă banca va fi salvată sau nu.