Potrivit declarațiilor făcute la N4, toate ideile precum că acționează la comanda cuiva, că sunt rude, că se cunosc, sunt speculații care au scopul să denigreze evaluarea judecătorilor: "Explicați-mi mie ce au cei 3 experți străini cu Paniș sau Chirtoacă? De ce ar vrea ei să dea o hotărâre ilegală în privința lor? Vădit ilegală... Dle Gonța, hai să vorbim despre argumente serioase. Ei au milioane în conturi. Astea-s argumente de 3 bani, ele nu țin.

Gribincea: Oamenii ăștia nu au venit aici să-și strice reputația. Președintele comisiei este un fost înalt funcționar la Curtea Penală Internațională. Al doilea judecător este fost judecător la CEDO, al 3-lea a fost decenii în comisia de etică a SUA. Pentru ce ei să-și strice reputația aici? Îndemnul meu e să vă uitați la interviuri și decizii, iar constestațiile să se analizeze la Curtea Supremă de Justiție, dar nu la televizor.