Președintele Maia Sandu, la 1 an de la începutul războiului Rusiei împotriva Ucrainei: __Suntem alături de poporul ucrainean în lupta lor pentru o viață liberă și demnă. Ucrainenii vor pace. Moldovenii vor pace. Toată lumea care are ceva sfânt și oameni dragi vrea pace.__