Ministra de interne Ana Revenco anunță că acordul încheiat pe 9 februarie cu privire la controlul unic la Leușeni - Albița va fi analizat în regim de urgență de către Guvernul și Parlamentul României, astfel încât să fie aplicabil cât mai repede, iar oamenii să stea mai puțin la frontiera de stat pentru control: __La fel, lanțul de aprovizionare se va executa în ritm alert, fără să stea în cozi de kilometri pentru formalități de frontieră. Ne-am angajat împreună ca proiectul-pilot sa fie un succes, pentru ca ulterior să asigurăm extinderea lui pe toată frontiera dintre țările noastre.__