Recean: Cine dvs credeți că va atenta la #neutralitatea R. Moldova și cine azi nu respectă acest statut? Eu vreau să vă spun un lucru: Noi trebuie să înțelegem ce înseamnă el - este un instrument de politică de externă, care, s-ar putea în curând să nu funcționeze. De asta e necesar să ne consolidăm capacitatea de apărare. Nu trebuie să confundăm neutralitatea cu apărarea. Neutralitatea nu ne asigură securitatea în caz de agresiune. Dvs ce propuneți, dacă vine agresorul luăm gențile și fugim? Nu cred ca e bine așa. Este un narativ fals, că dacă suntem neutri suntem și apărați.