CSM a fost blocat după ce organul a devenit nefuncțional, când 4 membri (majoritatea) și-au depus demisia odată cu judecătorii CSJ. Înainte de a fi blocat, CSM a anunțat data Adunării Generale a Judecătorilor: 17 martie 2023.
Nimeni încă nu cunoaște cum se vor comporta judecătorii atunci: Vor veni să asigure cvorumul la Adunare sau nu. În caz afirmativ, magistrații vor trebui să aleagă noii membri ai CSM din cadrul celor care au trecut evaluarea comisiei pre-vetting: Adică să aleagă 4 din cei 5 judecători care au trecut evaluarea. Unele voci spun că există mai multe riscuri: Judecătorii să boicoteze adunarea sau să boicoteze desemnarea celor 4 membri la funcția de judecător, pentru că nu s-ar simți reprezentați de ei. Într-un astfel de scenariu - blocajul s-ar perpetua și ar putea fi provocat un colaps intenționat al sistemului.
Din aceeași ediție
Concluzii sunt multe și fiecare și-o alege pe cea care îi convine: Justiția e putredă, niciun grup judecătoresc n-a ieșit în față să-și asume drapelul schimbării, guvernarea a făcut greșeli de abordare și comunicare cu breasla judecătorească, pe de altă parte - s-a făcut un efort uriaș până acum (consultări, legi, bani, verificare, timp), cu rezultate palpabile grăitoare pentru societatea noastră (80% nu promovează examenul), dar și cu riscuri mari. Ce va fi - încă nimeni nu știe exact, dar e cert că fiecare are propriul adevăr în această construcție complicată, cu diferite interese, de la care noi cetățenii așteptăm o JUSTIȚIE pentru OAMENI!
Am încălecat pe-o șa și v-am spus povestea așa :)