Sandu: Declarațiile președintelui Zelenski referitor la planurile Rusiei au fost confirmate de SIS-ul moldovenesc. Planul Rusiei de a destabiliza situația a existat și în toamna anului trecut, dar nu și-au atins obiectivul datorită intervenției instituțiilor de securitate. În perioada octombrie - decembrie, 2022, Poliția și SIS au intervenit pentru a oprit tentativele de violență, care s-au născut în cadrul protestelor P. Șor.

În toamna trecută s-a pus accent pe criza energetică, pentru a răscula populația împotriva guvernului. Planul pentru următoarea perioadă presupune acțiuni din partea diversioniștilor cu pregătire militară, care pregătesc atacuri asupra instituțiilor statului și luare de ostatici.

Sub masca mișcării de opoziție, ei vor să dea o lovitură statului R. Moldova în următoarea perioadă. Planul presupune folosirea persoanelor din afara țării, cu caracter violent. Materialele care le avem arată locul și modul cum s-ar întâmpla asta. Vor să antreneze persoane cu pregătire militară din din Belarus, Rusia, Serbia și Muntenegreu pentru a ataca edificii ale statului. Instituțiile statului lucreaza la aceste provocări și țin situația sub control. În realizare planului - Rusia mizează pe folosirea a grupări criminale din interiorul țării, în special Șor și organizațiile de veterani. Scopul acestor acțiuni este răsturnarea ordinii constituționale.

Parlamentul Republicii Moldova trebuie să adopte, în cel mai scurt timp, proiectele de lege care vor oferi SIS și procuraturii instrumentele necesare pentru a combate mai eficient riscurile la adresa securității țării. Toți cei care participă în aceste acțiuni îndreptate împotriva statului Republica Moldova - elemente externe, membri ai partidelor politice și grupărilor criminale, și toți cei care îi protejează pe aceștia, trebuie să fie trași la răspundere.