Deputatul PAS, Vasile Grădinaru, replică dură pentru Ceban și opoziția pe care o face cu privire la construcția unei fabrici de deșeuri: Ivan Ceban fie e ipocrit, fie mincinos, fie incompetent, fie toate la un loc. Oameni buni, doar Chișinăul produce ZILNIC peste 500 tone deșeuri menajere. Zilnic se cheltuiesc bani pentru transportarea și depozitarea lor la poligonul arhiplin de la Țînțăreni. (...) În toată lumea deșeurile se reciclează, nu se depozitează, în loc de cheltuieli, aduc venit.Deși 3 ani în urmă era gata să dea 54 ha pentru o uzină de reciclare, azi este împotrivă. Deși în anul 2020 Ion erai împotriva sortării deșeurilor, în 2023 ești pentru. Ce s-a schimbat ? Doar chipiul !!!