Primarul Capitalei, Ion Ceban, e supărat pe Andrei Spînu pentru că Moldova a făcut rezerve de gaz de cu vară, la preț mare, iar acum acesta s-a ieftinit sub $600 per mia de m3, de aproape 2 ori: "Noi continuăm să procurăm 1000 de m³ cu un preț de până la 1300 de dolari, iar prețul pentru 1 m3 rămâne să coste în factură aproape 30 de lei cu TVA. De ce nu sunt revizuite prețurile și nu este făcut recalcul lunar - este o întrebare crucială pentru Guvernul actual. Cu ce se ocupă acest Guvern?
Reacția lui Spînu: Obiectivul Guvernul a fost să asigurăm țara cu gaze cât mai curând posibil. Așa au făcut toate guvernele din țările europene și așa este responsabil. Ar fi fost iresponsabil să nu cumpărăm suficiente volume de gaze pentru această iarnă și să așteptăm să scadă prețurile. De asemenea, nimeni nu poate prezice modul în care se va comporta piața și ce prețuri la gaz vom avea. Prețurile pe piață se pot schimba de la o zi la altă în funcție de foarte mulți factori. Amintesc că prețul pe piață a ajuns și la 3400 dolari vara trecută. PS: Recomand dlui Ivan Ceban, să reducă tariful pentru o călători cu troleibuzul, înainte de a se expune pe subiecte din domeniul energetic. Îi reamintesc că tariful la energie electrică a scăzut considerabil pe parcusul lunii decembrie.