💡 Când este important să economisim?
Este deosebit de important să economisim în orele de vârf, adică între 7 și 11 dimineața și între 17 și 23 noaptea.
📍Cum putem economisi?
▪️Petrecând timp de calitate. Alege o întâlnire face2face decât un call pe Zoom sau o altă activitate socială care nu cere consum de energie. Spre exemplu un jocuri de masa în loc de timpul petrecut în fața ecranelor. A, ce spuneți, v-am provocat? 😎
▪️ Testarea metodelor de reducere a consumului de energie electrică. A fost o surpriză și pentru mine să aflu din materialele create de EcoPressa detalii și recomandări curioase despre consumul responsabil al energiei electrice. Spre exemplu:
Frigiderul consumă cu până la 50% mai mult dacă stă lângă un calorifer sau aragaz
Congelatorul consumă +30% dacă în el se adună gheață
Tehnica de tip computer/monitoare consumă în stand-by cca 40-70% din total
Becurile LED consumă cu până la 95% mai puțin decât cele obișnuite și au o durată de viață de 50 ori mai mare.
💡Hai să #fimmaiaproape unul de altul. Economisește energia!
#PUB