Prima declarație a noului ministru, Alexei Buzu: "Dle Spătari, vreau să vă mulțumesc pentru că lăsați la minister o echipă determinată. Îmi asum acest mandat pentru o Moldovă mai egală și mai solidară, să ajutăm tinerele familii, să ajutăm mamele și tații să combine mai ușor viața personală cu cea profesională, un mandat prin care vom încerca să reformăm protecția socială, să reducem sărăcia"