Natalia Gavriliță menționează că familia acestuia se află în România de mai bine de 1 an, loc unde se va reîntoarce și ministrul Spătari. Oficialul făcea naveta de câteva ori pe lună Chișinău-București pentru a-și vedea familia: __"Înțelegem că funcțiile cu responsabilitate înaltă vin și cu costuri personale, timp mai puțin cu familia și atenție copiilor mai puțină decât s-ar dori".__