Din aceeași ediție
Plîngău despre legea taxei de stat: E una proastă, adoptată printre ciocnitul paharelor cu spumant. „Mulțumim” că nu plătim pentru aerul din judecătorii. Amintim că statul își planifică să crească cheltuielile de judecată în funcție de suma litigiului:
pentru cererile de chemare în judecată cu litigii de până în 5000 de lei - taxă de 5% din valoarea acțiunii
pentru cererile de chemare în judecată cu litigii între 5000 - 50 000 de lei - 250 lei + taxă de 4% din valoarea acțiunii pentru ce depășește 5000 lei
pentru cererile de chemare în judecată cu litigii de până între 50 000 - 1 500 000 de lei - 2050 lei + taxă de 3% din valoarea acțiunii pentru ce depășește 50 000 lei
pentru cererile de chemare în judecată cu litigii de peste 1 500 000 de lei - 45 550 lei + taxă de 2% din valoarea acțiunii pentru ce depășește 1 500 000 lei