Limba română poate fi învățată gratis, după ce bugetul a fost suplimentat cu 10 mln de lei. Anunțul președintei țării Maia Sandu: Începând cu anul 2023 adulții alolingvi vor putea învăța gratuit limba română. Executivul urmează să adopte o hotărâre de Guvern care va clarifica detaliile acestui program