Decizia a fost luată încă în luna noiembrie și urma ca schimbul să se facă de la începutul anului 2023. Odată ce licența "Primul în Moldova" a fost suspendată după ce și-a schimbat proprietarii fără acordul Consiliului Audiovizualului, Morari s-a pomenit în situația care nu-și mai poate difuza emisiunea la noua gazdă. Aceasta a confirmat aseară că oprește colaborarea cu N4 și că nu poate spune nimic despre reluarea emisiunii la TV, pentru că încă nu are nicio noutate.

Motivul oficial cu privirea la retragerea emisiunii de la N4 anunțat de ea: Presiuni asupra N4 (sugerând că ar fi făcute la comanda guvernării), coborârea locului în grila MTC, etc.