Ușurare în Platforma DA, după ce Năstase și-a anunțat plecarea din partid. Dinu Plîngău: "Am luat act de declarațiile celor 9 consilieri municipali. Ținând cont de meritele din trecut ale domnului Andrei Năstase, mă voi abține să fac comentarii referitor la discursul pe care l-a avut astăzi în fața presei. Dumnealui a avut, în sfârșit, parte de o multașteptată eliberare de povara politicului pe care și-a expus-o așa cum a știut el mai bine"