Sturza critică ideea lui Litvinenco cu privire la apronarea legii Magnitsky în Moldova: Ideea de a introduce sancțiuni împotriva propriilor cetățeni pare a fi un fake news. Inventat de dușmanii guvernării. Ei, se pare că nu este chiar așa. Cred că acei cineva, supărati pe lipsa de rezultate și blocajul din justiție, sunt gata să ia măsuri mai radicale. Extrajudiciare. Măsuri care ar lipsi de drepturi constituționale propriii cetățeni. Da, repet, eu sunt un ferm susținător al actualei guvernări. Recunosc și mă bucur de multiplele realizări. Dar... Sunt puțin „epuizat” de numeroasele „surprize” din ultimul timp