Ginta Latină este prima instituție culturală publică care va utiliza energie regenerabilă. Pe acoperișul instituției au fost instalate 220 de panouri fotovoltaice, capabile să genereze 120 MWh de energie electrică ecologică pe an, anunță ministerul Infrastructurii, care mulțumește Huawei pentru investiție. Stația fotovoltaică va putea acoperi în întregime consumul de energie electrică în timpul sezonului însorit și cea mai mare parte a consumului în lunile reci. Astfel, cheltuielile instituției vor fi reduse, iar economiile vor va putea fi investite în dezvoltarea creativă