Haideți să explicăm câteva lucruri pentru ca să nu cădem in capcana falșilor apărători ai democrației și pluralismului de expresie. Democrația si libertatea de exprimare are niște reguli. Nu poți acoperi măgării, spălări de bani și propagandă cu acest scut. Sigur, mi-as fi dorit ca aceste ilegalități să fie constatate de o instanță de judecată, dar până se prinde justiția, efectele acestui fenomen pot provoca prea multe stricăciuni.
Sunt multe de explicat, dar situația presei independente din R. Moldova risca să se înrăutățească și mai mult in 2023 dacă nu se intervenea prin a-i opri pe cei care pregăteau deja un nou cartel pe piața de publicitate TV. Efectul putea fi sistarea emisiei mai multor posturi tv independente mai mici.
Statul are obligația să ii apere pe cei care joacă onest pe piață, respectă regulile și legile!
Cât despre conserve, mi se pare că acum de pe mai multe sar capacele 🙂