Consumatori nemulțumiți pentru că sunt impuși să plătească pentru tranzitul țevilor prin apartamentele lor, deși sunt debranșați de la sistemul de căldură centralizat. Reacția autorităților
Termoelectrica, după ce mai mulți cetățeni debranșați de la căldura centralizată s-au pomenit cu facturi mai mari din partea furnizorului: „Se datorează noii metodologii de repartizare a energiei termice între toate apartamentele dintr-un bloc și că la elaborarea ei s-a luat în considerare hotărârea Curții Constituționale prin care au fost anulate unele articole din Regulamentul cu privire la modul de prestare și achitare a serviciilor locative, comunale și necomunale pentru fondul locativ”.