📍Cancelaria a trimis proiectul bugetului de stat și a politicii fiscale pentru 2023 pentru consultare miniștrilor și alți decidenți abia azi în jurul orei prânzului. La ora 15.00 a fost pus deja în dezbatere la ședința Executivului. Iar în următoarea oră își propune să-l aprobe și să-l trimită Parlamentului (luni lectura I, iar în jur de 20 decembrie - lectura II)

⏰ Bașkana Irina Vlah s-a arătat nemulțumită, pe bună dreptate, că trebuie să aprobe un document pe care nu a reușit să-l citească integral: "Din păcate repetăm experiența de anul trecut".

🔦 Gavrilița: Da, într-adevăr nu e o experiență plăcută, dar am avut negocieri cu FMI până în ultimul moment pentru a ne permite să creștem salariile în 2023 și a influențat capacitatea de a pune documentul final pe masă. Dar celelalte propuneri le cunoașteți încă din septembrie. Veniți cu propuneri în următoarele săptămâni și dacă vor fi acceptate, le vom transmite spre amendare către Parlament.

📍Reacția Primarului Capitalei, Ivan Ceban: „Își bat joc de noi toți! Transparență zero. Bugetul pe 2023, pus la consultări acum 4 ore. Nu m-aș mira să-l voteze azi la Guvern, iar mâine în două lecturi în Parlament"

Totul se întâmplă imediat după ce Natalia Gavrilița a cerut chiar în debutul ședinței ca autoritățile să comunice mai bine deciziile luate. 😁🤦‍♂️🤭

P.S. Dar pentru că voi sunteți abonați la acest canal, știți deja principalele propuneri pentru persoanele fizice și persoanele juridice 😜