Până în 2025, Moldova va avea două centrale termoelectrice de cogenerare, anunță Ministerul Infrastructurii. Potrivit sursei, acestea vor înlocui fosta CET-1, care a fost dată în exploatare încă în anul 1951. Noile centrale vor fi bazate pe tehnologia flexibilă - motoare cu ardere internă și vor avea o capacitate de 55 MW energie electrică și 43 Gcalh. Noile centrale eficiente vor avea și instalații fotovoltaice cu o capacitate de 100 kW. Documentele licitației aici