Budianschi: "Această măsură a fost gândită pentru a proteja angajații cu salarii mici. Dacă implementam asta în baza valorii de referință - pentru persoanele cu salarii de cca 5000 de lei creșterea ar fi fost infimă, iar la cei cu salarii mari - creșterea mai mare. În cazul acesta, cei care au salarii de 5000 vor avea 6300, o creștere de 20%, iar cei cu 10 mii - vor avea 11300, o creșterea procentuală mai mică".