Contractul cu transnistrenii ar fi fost girat și aprobat de la cel mai înalt nivel, atât cu președinția, partea română, dar și cu partenerii americani: Ambasadorul Logsdon a trimis azi un comunicat unde anunță că "avut o convorbire telefonică cu viceprim-ministrul Andrei Spînu și a felicitat Moldova cu ocazia încheierii unui acord cu “Moldavskaya GRES” pentru furnizarea energiei electrice. Acest acord reprezintă un pas important în eforturile Moldovei de a-și consolida securitatea energetică și de a minimiza creșterea prețurilor pentru consumatori"