Presa locală din regiune scrie că de ieri caloriferele sunt mai calde, iar de azi troleibuzele circulă toată ziua, nu doar pe grafic ca în ultima lună. Totodată, așa zisele autorități de peste Nistru au anunțat că a fost pornit al doilea energo-bloc al centralei de la Cuciurgan, iar al 3-lea - urmează să fie pornit până la sfârșitul lunii decembrie, care vor livra energie electrică atât malului drept, cât și malului stâng.
🔥 Se pare, însă, că gazul livrat de Gazprom nu ar ajunge pentru repornirea întregii industrii locale. Uzina metalurgică de la Rîbnița va funcționa deocamdată doar la capacitate de 30%, anunță postul TV local.
Amintesc, Gazprom a redus începând cu 1 noiembrie gazul livrat R. Moldova la doar 5.7 mln m3 pe zi. Volumul integral a fost cedat de Moldova la începutul lunii decembrie către regiunea transnistreană. Odată cu scăderea temperaturilor, separatiștii spun că nici acest volum nu ar fi suficient pentru ca toate întreprinderile din zonă să funcționeze la capacitate maximă.