Fostul premier Vlad Filat critică decizia guvernării cu privire la încheierea unei înțelegeri energetice cu partea transnistreană: "Așteptarea că războiul se va sfârși și se va reveni la prețurile ante război este o iluzie. Poate este momentul să ne gândim serios și pragmatic la reunificarea cu România, la un plan comun, instituționalizat. Împreună am fi nu doar puternici, dar ne-am împăca și cu istoria în care tot rătăcim fără noimă"