Tot gazul care va veni de la Gazprom va fi livrat în decembrie regiunii transnistrene. Conform primelor informații, acesta nu va fi plătit de Moldova și va intra în contul datoriei transnistrenilor, care nu plătesc prețul real al gazului în ultimii 30 de ani. În schimb, malul stâng ne va livra cca 70% din necesarul de energie la un preț de 73 USD per MW/h, ceea ce ar trebui să ducă la scăderea facturilor pentru electricitate pentru consumatori.

Potrivit datelor neoficiale, în cei 30 de ani, datoria transnistrenilor pentru gaz a ajuns la cca 8 miliarde de dolari SUA, iar cea a malului drept al Nistrului - cca $400 - 700 mln