Platforma DA despre întâlnirea programată pentru astăzi între vicepremierul pentru Reintegrare, Oleg Serebrian și așa-zisul ministru de externe de la Tiraspol, Vitalie Ignatiev: „ Să solicite regimului de la Tiraspol să renunțe la șantajul energetic, iar din volumul de gaz care vine de la „Gazprom” să fie oferită cantitatea necesară pentru producerea energiei electrice pentru malul drept”